Κίνα – Πολωνία 76-79: Ματς «θρίλερ», κρίθηκε στην παράταση

0
Κίνα - Πολωνία 76-79: Ματς «θρίλερ», κρίθηκε στην παράταση

Κίνα και Πολωνία προσέφεραν έναν πολύ αγχωτικό και περιπετειώδη αγώνα στο Πεκίνο, το οποίο έκρινε στην παράταση τον νικητή με τους οικοδεσπότες να κάνουν λάθη σε κρίσιμα σημεία.

Οι Πολωνοί προς το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου αλλά και στο β’ μέρος βρήκαν το ρυθμό τους και με σημαντικά σουτ του Ποντίνκα (25 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ) αλλά και του Σλότερ (22 πόντοι) κυνήγησαν μέχρι τέλους το παιχνίδι κι έφυγαν νικητές από το LeSports Center.

ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΛΕΠΤΟ ΤΗΣ 4ης ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Τρία λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, Πονίτκα και Σλότερ «κουβάλησαν» μόνοι τους την Πολωνία καθώς ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 65-61, ήταν οι μόνοι που σκόραραν στα υπόλοιπα λεπτά για τη χώρα τους, μειώνοντας αρχικά σε 65-64.

Παρά το γεγονός ότι ο Ζιανλιάν επέκτεινε ξανά τη διαφορά, ένα λεπτό πριν την εκπνοή (69-64) οι Πολωνοί δεν τα παράτησαν λεπτό και έστειλαν το ματς στην παράταση με σκορ 72-72.

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης είχαν οι Κινέζοι που από τη γραμμή δεν έκαναν σωστή επαναφορά, άφησαν τους φιλοξενούμενους να κλέψουν και να οδηγήσουν τον Πονίτκα σε βολές (1/2) και συνεπώς λίγα δεύτερα αργότερα στην παράταση.

ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΗ

Η ψυχολογία ήταν στο μέρος των Πολωνών και ιδίως στον ασταμάτητο Πονίτκα. Ο γκαρντ της Ζενίτ ήταν «παρών» και στην παράταση καθώς σε συνδυασμό με τις βολές του αλλά και των Χριτσανιούκ και Κούλιχ έφεραν μία κάθε άλλο παρά εύκολη νίκη.