Έγινε το αυτονόητο. Νίκη του Άρη στα Τρίκαλα (64-83)

Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε στα Τρίκαλα. Κέρδισε με σκορ 83-64 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και πλέον χρειάζεται μια νίκη στους επόμενους τρεις αγώνες για να τελειώνει με το φετινό μαρτύριο.

Ο Άρης έκανε το απολύτως αυτονόητο στο ξεκίνημα του αγώνα στα Τρίκαλα. Εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία του στη ρακέτα, πέρασε τη μπάλα στον Μάρας, που πέτυχε εύκολα καλάθια κι όταν η άμυνα των γηπεδούχων έκλεινε μέσα, τότε έμενε ελεύθερος είτε ο Μπελ, είτε ο Αθηναίου και ευστόχησαν έξω από τα 6,75μ. (4/5 στο α’ δεκάλεπτο).

Μετά το 8-2 των Τρικάλων, ο Άρης πήρε τα ηνία του αγώνα, κυριάρχησε στη μάχη των ριμπάουντ (11-1 στο α’ δεκάλεπτο) και προηγήθηκε με 11-18 (7’) και 14-24 (8’), ενώ πριν κλείσει η πρώτη περίοδος η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (16-33).

Όσα καλά έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης, τα… ξέχασε στη δεύτερη περίοδο. Έμεινε χωρίς σκορ για περισσότερο από τέσσερα λεπτά (είχε 2/12 τρίποντα), τα Τρίκαλα μείωσαν σε 22-33 (14’), αλλά και πάλι ο Μπελ και ο Μάρας ήταν αυτοί που έδωσαν λύσεις επιθετικά. Οι κίτρινοι ξέφυγαν με 22-37 (16’) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (31-45), ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα από την άμυνά τους και τα ριμπάουντ.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Αγγέλου εδραίωσαν την κυριαρχία τους και με συνέπεια στην επίθεσή τους έφτασαν στο +23 (33-56 στο 25’), ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-62 για τους κίτρινους, που έφτασαν στο +27 (47-74) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Όλα είχαν κριθεί και οι κίτρινοι σκέφτονταν ήδη τα ματς μετά τη διακοπή…

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 17 (2), Λούντζης 17 (8ρ.), Σλαφτσάκης 8 (1), Τάλτον, Μόρις 14 (1), Γιανναράς 7 (1), Καραγιώργος, Τέγιτς 1, Καλογιαννίδης.

ΑΡΗΣ: Μάρας 18 (12ρ.), Μποχωρίδης 17 (8ρ., 4σ.), Φλιώνης 2 (3ασ.), Ντουβιέ 8 (3/13 σουτ, 15ρ.), Μπελ 15 (5/10τρ.), Τσαϊρέλης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 8 (3σ.), Αθηναίου 9 (3/6τρ.), Προύιτ 4 (4ρ.).