ΒόλεϊΕρασιτέχνης

Ήττα στο τάι-μπρέικ στην επιστροφή Τσαϊρέλη

Ηττήθηκε στην έδρα του από τη Λαμία ο Άρης.

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε από τη Λαμία με 2-3 σετ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley League.

Στο ντεμπούτο του Γιάννη Τσαϊρέλη μετά την επιστροφή του στην ομάδα, οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 2-0 σετ, όμως στη συνέχεια η Λαμία κυριάρχησε και πήρε τα επόμενα τρία, μαζί και τη νίκη.

Ο ΑΡΗΣ διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα (6-4 και 8-6) και στη συνέχεια έκανε το 11-8. Με όπλο το σερβίς, οι γηπεδούχες αύξησαν τη διαφορά στους έξι πόντους, για το 15-9. Η Λαμία αντέδρασε και μείωσε σε 15-12 αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε το 17-12 και συνεχίζοντας το πολύ καλό σερβίς (δύο συνεχόμενοι άσοι), έγραψε το 20-13. Κράτησε τον έλεγχο (22-14) και πήρε το πρώτο σετ με 25-18.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 2-4 και 3-7.  Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε έκανε ένα εντυπωσιακό come back. Με σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 13-9. Η Λαμία μείωσε σε 13-12 και ισοφάρισε σε 15-15 αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε ένα κρίσιμο 4-0 και μετέτρεψε το 17-17 σε 21-17. Η Λαμία έκανε το δικό της σερί και ισοφάρισε σε 23-23. Πέρασε με 23-24 και το σετ πήγε στην κόψη του ξυραφιού. Ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 25-26 σε 28-26 και έκανε το 2-0.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με ισορροπία (4-4). Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 6-4 και αύξησε τη διαφορά στο 10-6, πριν η Λαμία ισοφαρίσει σε 10-10. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 12-15 και έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί, γράφοντας το 14-23 και παίρνοντας το σετ με 17-25.

Ισορροπία υπήρξε στο ξεκίνημα και του τέταρτου σετ (4-4). Οι γηπεδούχες έκαναν το 8-6 αλλά οι φιλοξενούμενες ισορρόπησαν και πάλι (10-10) και μετέτρεψαν το 12-10 σε 12-14. Στη συνέχεια έκαναν το 14-18 και το 16-21. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 19-22 αλλά η Λαμία πήρε το σετ με 20-25 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Η Λαμία μετέτρεψε το 4-4 σε 4-8 στο τάι μπρέικ. Διατήρησε τον έλεγχο και έκανε το 6-11, παίρνοντας το σετ με 10-15 και τη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 25-18, 28-26, 17-25, 20-25, 10-15.