Ανέβηκε στη Superleague η Athens Kallithea του Ματίγια!

Προβιβάστηκε στη μεγάλη κατηγορία.

Η αγωνιστική περίοδος 2024-25 θα βρει την Athens Kallithea FC να αγωνίζεται στη Super League… Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τα Χανιά στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ στον Β΄ όμιλο της Super League 2, και «σφράγισε» την επιστροφή της στα «μεγάλα σαλόνια» για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2005-06, όταν υποβιβάστηκε από την Α΄ Εθνική.

Τα Χανιά προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό του αγώνα με το γκολ του Νίλι, ωστόσο η Athens Kallithea FC ισοφάρισε με τον Μαρότα στο 32΄, με το 1-1 να διατηρείται ως το τέλος και τους γηπεδούχους να παίρνουν τον βαθμό που χρειάζονταν και να πανηγυρίζουν την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία μετά από 18 χρόνια.

Υπενθυμίζεται πως η ομάδα από την Αθήνα διαθέτει στις τάξεις της τον Χαβιέ Ματίγια, ο οποίος δείχνει πως όσο και να πέρασαν τα χρόνια, αποτελεί μια αξιόπιστη επιλογή.