Και κρίμα και… άδικο! Λύγισε στην παράταση μετά από διαιτητικό ρεσιτάλ ο Άρης

O Άρης ηττήθηκε (88-99) στην παράταση από την Ουλμ έχοντας τεράστια παράπονα για την διαιτησία

Εγινε υπερπροσπάθεια από τον Άρη αλλά δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη απέναντι στην Ουλμ. Εχασε στην παράταση με 88-99 και σε αυτό έβαλαν το… χέρι τους οι απίθανοι διαιτητές, που από το τέταρτο δεκάλεπτο και μετά, έδιναν απίθανα σφυρίγματα και… δεν έβλεπαν παραβάσεις των Γερμανών, όπως τα βήματα στο 78-81.

Στο 6-7 (λίγο μετά το 2΄) ο Μπάνκστον είχε ήδη δύο φάουλ και αυτό ήταν πρόβλημα, με τον Αμερικανό να περνάει στον πάγκο και τον Ντε Σόουζα να παίρνει τη θέση του. Στα μισά της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 10-11, ο Σόουζα κάρφωσε δυο φορές (12-11 και 14-11) ενώ τα δυο φάουλ έφτασε και ο Σλαφτσάκης, πλην του Μπάνκστον. Ο Περσίδης διαμόρφωσε το 19-19 αλλά και το 21-19, με τον Άρη, έτσι, να έχει ένα +2 στο 10′.

Ο Τολιόπουλος ευστόχησε για τρεις (24-19) μετά από ασίστ του Περσίδη, από τα 6.75 χτύπησε και ο Κατσίβελης (27-21) ενώ ο Καρ (7 πόντους) πέτυχε καλάθι και φάουλ (30-21). Στο 14′ ο Σόουζα είχε κι αυτός δυο φάουλ, ο Καρ είχε πάρει… μπρος (33-25) έχοντας 10 πόντους όμως στην συνέχεια η Ουλμ αντέδρασε και πέρασε μπροστά (33-34). Ο Τολιόπουλος ξεκόλλησε τον Άρη (36-34), στο 17′ υπήρχε κι άλλο… δυσάρεστο με τα φάουλ, αφού ο Μπάνκστον χρεώθηκε με το τρίτο του προσωπικό φάουλ και το πρώτο 20λεπτο τελείωσε με 42-41 (πρώτος σκόρερ ο Καρ με 12 πόντους.

Ο Καρ ξεκίνησε ζεστός στην τρίτη περίοδο (47-41) ενώ τρίποντο πέτυχε και ο Γκάλινατ (50-45). Ο Σόουζα χρεώθηκε με το τρίτο φάουλ και με απίθανο σφύριγμα των διαιτητών οι Γερμανοί ουσιαστικά σε μια επίθεση έκαναν ένα σερί 0-8 (51-53)! Ο Άρης “απάντησε” με ένα 6-0 σερί (57-53, με τους “κίτρινους” να έχουν φτάσει τα 9 τρίποντα και να έχουν ποσοστό ευστοχίας 47,4%), ο Μπάνκστον πέρασε στον πάγκο μετά το τέταρτό του φάουλ και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-55.

Οι Γερμανοί άρχισαν το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 0-5 (59-60), ο Κατσίβελης πέτυχε καλάθι και φάουλ (62-60), κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Σόουζα αλλά αστόχησε στην βολή (64-63) ενώ η Ουλμ ευστοχούσε συνεχώς σε τρίποντα (64-66)και αυτό ήταν πρόβλημα. Μετά το τέταρτο φάουλ του Σόουζα έγινε το 64-68, ο Καρ έκανε το 67-68 και ο Μποχωρίδης ισοφάρισε (70-70).

Οι διαιτητές έδιναν πολύ εύκολα τα φάουλ σε βάρος των “κιτρίνων” (72-73), δημιουργώντας εκνευρισμό στον κόσμο και ο Μποχωρίδης ευστόχησε σε δυο βολές (74-73). Οι διαιτητές τα είχαν… χάσει αφού δεν χρέωναν με βήματα τους Γερμανούς και στην συνέχεια έδωσε φάουλ υπέρ τους (74-77).

Ο Καρ “έγραψε” το 76-77 σε μια φάση που θα μπορούσε να δοθεί και φάουλ. Ακολούθησε το 76-79, ο Σόουζα σκόραρε (78-79) στο τελευταίο λεπτό ενώ μετά δεν δόθηκαν βήματα σε βάρος των Γερμανών και “γράφτηκε” το 78-81, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων να… πετάει την μπάλα μετά τα βήματα και συμπαίκτης του να κάνει το 78-81. Ο Τολιόπουλος ευστόχησε για τρεις (81-81) στα 7” πριν την λήξη και το ματς πήγε στην παράταση μετά από άστοχο σουτ των φιλοξενούμενων.

Η Ουλμ πήρε προβάδισμα ενός πόντου σε νεκρό χρόνο παράτασης -μετά από τεχνική ποινή- και μετά οι διαιτητές έδωσαν άκυρο τζάμπολ στον Ντε Σόουζα (81-84). Οι Γερμανοί πήραν αέρα 7 πόντων (81-88) και ο Σόουζα μείωσε σε 86-91. Το ματς τελείωσε 88-99.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 42-41, 59-55, 81-81, 88-99

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα), Καρ 20 (3), Κατσίβελης 6 (1), Μποχωρίδης 13 (1), Περσίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ), Χάρελ 6 (1), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 8 (2/6 τρίποντα).

ΟΥΛΜ (Γκαβέλ): Ντάντιετ 5 (1), Γιένσεν 4 (1), Μπρέτζελ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Χέρκενχοφ 5 (1), Νούνιεθ 14 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κλάπσαϊτζ 12 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Φιγκεόρα 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Πάουλα (0/4 σουτ), Γιάλοου 12, Γουίλιαμς 20 (7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη).