Να ξεχάσει τη περσινή εμφάνιση στη Λαμία

Τι έγινε στη περσινή συνάντηση των δύο ομάδων.

Στις 5 Μαρτίου του 2023 ο Άρης ταξίδεψε στη Λαμία για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, σε έναν αγώνα που οι «κιτρινόμαυροι» επιθυμούν να ξεχάσουν. Ο Άρης είχε ηττηθεί με 2-1 στο «Αθανάσιος Διάκος», πραγματοποιώντας κάκιστη εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι είχαν κατορθώσει να προηγηθούν με γκολ του Σλίβκα, ενώ στη συνέχεια από λάθος του Ενκουλού, ο Βέργος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Άρης μείωσε με τη κεφαλιά του Μπράμπετς για να κάνει το 2-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Άρης δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, όμως επιθετικά σπατάλησε τις ευκαιρίες του, με αποτέλεσμα το σκορ του αγώνα να παραμένει αναλλοίωτο ως το τέλος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λαμία πήρε σημαντικό τρίποντο για τη μάχη της παραμονής, ενώ ο Άρης είχε υποχωρήσει στην 6η θέση του πρωταθλήματος.