Διαιτητής ΠΑΟΚ-Άρης: Το πέναλτι που προκάλεσε οργή και “έφερε”… κράξιμο από την Ανόρθωση! (VID)

Διαβάστε τι συνέβη με τον ρέφερι που θα σφυρίξει στην Τούμπα και δείτε το πέναλτι που έδωσε αλλά μετά το… πήρε πίσω

Ο Ράντε Ομπρένοβιτς θα είναι ο “άρχοντας” του ντέρμπι ΠΑΟΚ-Άρης. Πρόκειται για Σλοβένο ρέφερι που προκάλεσε οργή στις τάξεις της Ανόρθωσης, στο ματς με την ΑΕΛ, στις 13 Ιανουαρίου. Αρχικά, έδωσε πέναλτι στο 65ο λεπτό για χέρι του Κορέια, αλλά το πήρε… πίσω όταν τον κάλεσε ο VARίστας για να τσεκάρει την παράβαση που υπέδειξε.

“Λίγο έλειψε να τα κάνει… μαντάρα ο Ράντε Ομπρένοβιτς στο ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Σλοβένος διαιτητής είδε πέναλτι στο 65ο λεπτό, το σφύριξε, όμως τον έσωσε το VAR και ο Δημήτρης Σολωμού”, σχολίασε τότε κυπριακή ιστοσελίδα.

Επίσης, υπήρξε… κράξιμο από πλευράς της Ανόρθωσης στον Ομπρένοβιτς, μέσω του εκπροσώπου Τύπου της Ανόρθωσης, Δημήτρη Χριστοφόρου. Και μάλιστα, αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πως η Ανόρθωση στο παιχνίδι με την ΑΕΛ, στο οποίο είχε παράπονα από τον ρέφερι που θα σφυρίξει το ΠΑΟΚ-Άρης, είχε κερδίσει με 1-0. Παρ’ όλα αυτά, ήταν έντονη η δυσαρέσκεια για την διαιτησία του Σλοβένου. Τι είπε ο Χριστοφόρου από πλευράς Ανόρθωσης; Ιδού:

“Γίναμε μάρτυρες μίας διαιτησίας πολύ μέτριας, σε βαθμό που σε κάνει να αναρωτιέσαι για το τι μπορεί να συμβαίνει… Ένας διαιτητής που πρόσφατα σφύριξε Ουνιόν-Ρεάλ και Λίβερπουλ-Τουλούζ (σ.σ. ο Ομπρένοβιτς είχε σφυρίξει τα συγκεκριμένα ματς του Champions League). Σήμερα λες και σφύριζε με όλο το σεβασμό Ευαγόρας Κάτω Αμιάντου -Αχιλλέας Αγίου Θεράποντα, λέω δύο ομάδες που δεν υπάρχουν πια.

Είναι πολύ λυπηρό αυτό που είδαμε σήμερα από άποψη απόδοσης του διαιτητή, τρόπο συμπεριφοράς, τρόπου χειρισμού φάσεων. Να μην σχολιάσω το πέναλτι γιατί αν δεν ήμασταν στην εποχή του ΒΑΡ δεν ξέρω τι ώρα θα τελείωνε ο αγώνας.

Το λέμε για προβληματισμό σε αγώνα που κερδίσαμε για να μην πει κανείς ότι ψάχνουμε για δικαιολογίες. Χρειάζεται οι επιλογές που γίνονται και οι αξιολογήσεις των ρεφ που έρχονται, να είναι τέτοιες που αυτοί που έρχονται να τους ενδιαφέρει να ολοκληρώνονται οι αγώνες να τελειώνουν ομαλά όπως πρέπει. Παρέθεσα το επίπεδο του διαιτητή γιατί δεν δικαιολογείται η συμπεριφορά του σήμερα στα 100+ λεπτά.

Η όλη διαχείριση που έκανε στον αγώνα, είτε πειθαρχικό έλεγχο, είτε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Σε ένα ματς που δεν είχε πολλά δυνατά φάουλ, ούτε δύσκολες φάσεις, γιατί το πέναλτι που έδωσε δεν ήταν δύσκολη φάση. Το λέμε για προβληματισμό σε σχέση με τις επιλογές που γίνονται”.