Φοβερή σύμπτωση στις τελευταίες 13 νίκες του Άρη!

Τι έχει γίνει στο 93% των φετινών νικών στο πρωτάθλημα

Η νίκη επί της Λαμίας ήταν η υπ’ αριθμόν 14 για τον Άρη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι 12 ήταν στην κανονική περίοδο και οι δύο στα πλέι οφ. Στα φετινά του θετικά αποτελέσματα στη Super League και πιο συγκεκριμένα στις τελευταίες 13 νίκες, κάνει την “εμφάνισή” της μια… φοβερή σύμπτωση. Ο Άρης, λοιπόν, στα τελευταία 13 νικηφόρα αποτελέσματα πρωταθλήματος, δεν έχει δεχτεί γκολ στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και τελικά “άρπαξε” το τρίποντο.

Σε όλα αυτά τα 13 ματς που συνδυάστηκαν με νίκη, το παθητικό ήταν μηδέν στο πρώτο 45λεπτο. Επίσης, στα 12 παιχνίδια από τους τελευταίους 14 νικηφόρους αγώνες, οι “κίτρινοι” κράτησαν ανέπαφη την εστία τους -και- στο δεύτερο μέρος (σ.σ. μόνη εξαίρεση το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, όταν έγινε το 2-1 στο δεύτερο 45λεπτο και το ματς με τη Λαμία πρόσφατα).

Για να βρούμε την μοναδική νίκη κατά την οποία ο Άρης δέχτηκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά κέρδισε, πρέπει να πάμε αρκετά πίσω, στο ντεμπούτο του Άκη Μάντζιου στον πάγκο των “κιτρίνων”. Ηταν το ματς με τον Αστέρα κατά το οποίο ο Άρης ήταν ισόπαλος με τον σύλλογο της Τρίπολης, με 1-1 στο πρώτο μέρος, αλλά επικράτησε 3-2.

Από τότε, είναι μια… μόνιμη συνήθεια οι “κίτρινοι” όταν κερδίζουν, να “κρατούν” το μηδέν στο πρώτο μέρος, κάτι που έχει γίνει στα τελευταία 13 νικηφόρα ματς της Super League από τις συνολικά 14 νίκες που έχει ο Άρης στο πρωτάθλημα. Δηλαδή, στο 93% των φετινών νικών, υπάρχει αυτή η… τρομερή σύμπτωση ότι ο Άρης δεν έχει δεχτεί τέρμα από τον αντίπαλό του στο πρώτο ημίχρονο και τελικά καταφέρνει να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.