Όταν “στραβώνει” από την αρχή…

Ξανά πίσω στο σκορ, πριν το πρώτο 20λεπτο, στο τέταρτο ντέρμπι από τον Γενάρη και μετά, στο οποίο χάθηκαν βαθμοί

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο άρχισε το ματς με τον Ολυμπιακό, αφού μόλις στο 6′ ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ηταν το τέταρτο σερί μη νικηφόρο ντέρμπι για τους “κίτρινους”, το οποίο έχει κάτι κοινό και ήταν το ότι “στράβωσε” από νωρίς. Και τελικά αυτό συνδυάστηκε με βαθμολογική απώλεια, σε αντίθεση με το ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ κατά το οποίο ήταν το μοναδικό “μεγάλο” παιχνίδι στα πέντε τελευταία ντέρμπι, στο οποίο ο Άρης προηγήθηκε και τελικά κέρδισε. Ας θυμηθούμε…

Πάλι απέναντι στον Ολυμπιακό, στο “Κλεάνθης Βικελίδης” αυτή την φορά, στις 21/1, οι παίκτες του Μάντζιου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα, όταν έγινε το 0-1 στο 17′, με τον Χουτεσιώτη να έχει μεγάλη ευθύνη σε εκείνο το τέρμα. Μετά, βέβαια, ακολούθησε ένα “κωμικό” πέναλτι, με το οποίο έγινε το 0-2, αλλά τα πράγματα είχαν ξεκινήσει άσχημα με εκείνο το 0-1 (σ.σ. τελικό αποτέλεσμα 1-2).

Επίσης, απέναντι στον Παναθηναϊκό (28/2), στη Λεωφόρο, στο 3′ είχε γίνει το 1-0 και έτσι η “αποστολή” των “κιτρίνων” δυσκόλεψε με το “καλημέρα” (σ.σ. τελικό αποτέλεσμα 2-0) ενώ στο ματς με την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη, ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1), ξανά πριν το πρώτο 20λεπτο.

Σε εκείνο το ματς ναι μεν η ομάδα του Μάντζιου “αντέδρασε” (2-1), αλλά τελικά δεν πήρε την νίκη και παιχνίδι έληξε ισόπαλο (3-3). Χθες, λοιπόν, ήταν το τέταρτο ντέρμπι από τα τέλη Γενάρη και μετά, με τα πράγματα να γίνονται δύσκολα για τον Άρη από την “εκκίνηση” του αγώνα, με γκολ εναντίον του πριν το πρώτο 20λεπτο και τελικά να χάνονται βαθμοί.