Το “εκρηκτικό” πεντάλεπτο του Μπάνκστον με τις… τέσσερις πρωτιές!

Εβαλε για τα καλά το λιθαράκι του προκειμένου ο Άρης… γρήγορα να αποκτήσει προβάδισμα νίκης

Ο Άρης άρχισε να βάζει από… νωρίς τις βάσεις για την νίκη επί της Σλασκ. Με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, είχε ένα +11 (22-11), “φτιάχνοντας” έτσι ένα καλό προβάδισμα για την επικράτηση. Αρκετή δουλειά στην πρώτη περίοδο έκανε ο Μπάνκστον, που μπήκε φορτσάτος στο ματς, με… τέσσερις πρωτιές!

Είχε 6 πόντους (3/3 δίποντα) έχοντας την σχετική πρωτιά στο σκοράρισμα μεταξύ των παικτών του Άρη ενώ ήταν ο κορυφαίος ριμπάουντερ, “μαζεύοντας” τέσσερα. Το εντυπωσιακό είναι πως όλα ήταν επιθετικά! Όλοι οι υπόλοιποι καλαθοσφαιριστές του Άρη μαζί, είχαν μόνο ένα επιθετικό ριμπάουντ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο.

Επίσης, ο Αμερικανός μοιράστηκε την πρωτιά στις ασίστ με τους Χάρελ και Τολιόπουλο, έχοντας από δυο ασίστ ενώ ήταν ο μοναδικός παίκτης του Άρη με διψήφιο νούμερο στο ranking, “γράφοντας” 11 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, αριθμός υψηλότερος σε σχέση με οποιονδήποτε άλλο παίκτη του Άρη. Όλα τα παραπάνω, σε 5 λεπτά συμμετοχής (5:38 για την ακρίβεια) στο πρώτο δεκάλεπτο για τον Μπάνκστον, που είχε και ένα κλέψιμο. Αν μη τι άλλο, “ωραίος”…