Βόλεϊ

Βόλεϊ Κορασίδων: Νίκη για τον Άρη κόντρα στην Ελπίδα Αμπελοκήπων

Η ομάδα Βόλεϊ κορασίδων του Άρη επικράτησε με 3-1 σετ επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων, στη δεύτερη μέρα του final 4.

Ο Άρης προηγήθηκε με 0-5, ενώ αύξησε τη διαφορά, κάνοντας το 9-17. Οι «κιτρινόμαυρες» χωρίς να απειληθούν κατέκτησαν το πρώτο σετ με 14-25.

Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα Αμπελοκήπων προηγήθηκε με 10-7 και 16-10 και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα έκανε το 1-1 σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο Άρης βρέθηκε πίσω με 4-0 με την Ελπίδα να διατηρεί το προβάδισμα με 11-7. Ο Άρης με δικό του σερί 4-0 ισοφάρισε σε 11-11 με την Ελπίδα όμως γρήγορα να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 14-11. Οι «κιτρινόμαυρες» όμως απάντησαν και πάλι και πέρασαν μπροστά με 14-15. Ο Άρης στο πιο κρίσιμο σημείο έκανε το 17-20 και κατέκτησε το σετ με 23-25.

Στην αρχή του τέταρτου σετ ο Άρης προηγήθηκε με 0-4, η Ελπίδα Αμπελοκήπων  ισοφάρισε σε 6-6 και στη συνέχεια οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να κάνουν το 18-21 και να πάρουν τη νίκη με 22-25.

Τα σετ: 1-3 (14-25, 25-18, 23-25, 22-25).

ΑΣ Ελπίς (Παπαδημητρίου): Παπαθανασίου, Κυρκοπούλου, Χαραλαμπίδου, Σεπέρα, Μιχαηλίδου, Παράσχου, λ Καϊτετζίδου, Γκιζάρη, Πασενίδου, Υφαντή.

ΑΡΗΣ (Τρύψια): Παντελίδου, Χατζηγιάννη, Χαριστέα, Αντωνιάδου, Μουστάκη, Φετφατσίδη, λ Κανελλοπούλου, Γζουντέλη, Τσαπαρίδου, Μουσχούλη.

Διαιτητές: Μαυρίδης, Καπλάνης, Αλεξίου.