Ερασιτέχνης

Γύρισαν από το -15 και πήραν το ματς που «έκαιγε»

Πολύ σημαντική νίκη για τον Άρη σε ένα κρισιμότατο παιχνίδι.

Οι κιτρινόμαυρες χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη με τη ΜΕΝΤ και όταν στο ημίχρονο έμειναν στο -15 αυτό φαινόταν δύσκολο. Οι παίκτες του κόουτς Κωτούλη όμως κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση και εκεί να πάρουν την νίκη!

Αναλυτικά:

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ με μεγάλη ανατροπή κέρδισε στην παράταση τη ΜΕΝΤ με 68-65, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυρες» αν και βρίσκονταν πίσω με 15 πόντους στο τέλος του δευτέρου δεκάλεπτου με 20-35, στην τρίτη περίοδο κάλυψαν τη διαφορά και μείωσαν στους τρεις με 42-45.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 59-59 και όλα κρίθηκαν στην παράταση. Ο ΑΡΗΣ με τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφερε να γυρίσει το ματς και μα κερδίσει με 68-65.

Διαιτητές: Λαμπρέλλης-Σιούλας

Δεκάλεπτα: 16-20, 20-35, 42-45, 59-59(κ.δ.), 68-65

ΑΡΗΣ (Κωτούλης): Μπαλτζή 7, Γιάνταη 8, Παπαχρήστου 2, Βλάχου 10, Εφραιμίδου 12(2), Καλογήρου 4, Μάντζιου, Τσιαρσιώτη 2, Κερασοβίτη 23(5).

ΜΕΝΤ (Σαμαρά): Αθανασιάδου 4, Πεκιαρίδου, Παπαδοπούλου 16(1), Στεργίου 21(2), Παπαβασιλείου 13(2), Καβακίδου 5, Κανελλοπούλου 6(2), Κλεισιάρη, Βαλσαμοπούλου.