Βόλεϊ

Επεισόδια σε αγώνα βόλεϊ γυναικών στην Κηφισιά (vid)

Επεισοδιακός ήταν ο αγώνας βόλεϊ μεταξύ του ΖΑΟΝ και των Αμαζόνων για την ημιτελική φάση των πλέι οφ στο πρωτάθλημα Pre League.

Όποια ομάδα νικούσε να προκρίνονταν στον τελικό για την διεκδίκηση της ανόδου στην ανώτερη κατηγορία που είναι η Volley League.

O αγώνας είχε ένταση, ανατροπές στο σκορ αλλά και επεισόδια σε σημείο που αθλήτριες των δύο ομάδων ανέβηκαν στην εξέδρα για να χωρίσουν τους εμπλεκόμενους και τιμωρήθηκαν με κόκκινες κάρτες.

Ο ΖΑΟΝ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ, ενώ στο 4ο σετ οι Αμαζόνες έκαναν αντεπίθεση για την ισοφάριση στα σετ.

Προηγήθηκαν 13-8 στο 4ο σετ, αλλά ο ΖΑΟΝ με σερί πόντων 6-0 προσπέρασε τις Αμαζόνες 14-13.

Εκεί ζητήθηκε τάιμ άουτ από τον προπονητή των Αμαζόνων Bασίλη Πανδή, αλλά ο β προπονητής της γηπεδούχου ομάδας Χάρης Σαραντόπουλος πανηγύρισε έξαλλα την ανατροπή στο σκορ προκαλώντας την αντίδραση των φίλων των Αμαζόνων στην εξέδρα.

Φιλικό πρόσωπο της αθλήτριας του ΖΑΟΝ Γεωργίας Χατζηχαραλάμπους που βρίσκονταν στην εξέδρα ζήτησε από τους φίλους των Αμαζόνων να… ηρεμήσουν. Koυβέντα στη κουβέντα τα αίματα άναψαν και άρχισαν τα κεφαλοκλειδώματα και οι μπουνιές. Δύο από τους εμπλεκόμενους είναι γνωστοί στο χώρο του μπάσκετ. Ακολούθησε πανδαιμόνιο καθώς η σύρραξη γενικεύτηκε, αστυνομία δεν υπήρχε και όπως φαίνεται και στο βίντεο αθλήτριες των δύο ομάδων τρέχουν στην εξέδρα να τους χωρίσουν.

Πρώτη τρέχει έξαλλη η Γεωργία Χατζηχαραλάμπους η οποία βγαίνει εκτός εαυτού βλέποντας το φιλικό της πρόσωπο να δέχεται επίθεση. Παρότι περνάει τα κιγκλιδώματα και βρίσκεται στην εξέδρα την συγκρατούν οι συμπαίκτριες της και επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο.

Από την άλλη πλευρά η αθλήτρια των Αμαζόνων Μαρία Νομικού βλέποντας πως εμπλέκεται δικό της πρόσωπο στο επεισόδιο ανεβαίνει στην εξέδρα και προσπαθεί να ηρεμήσει τα πνεύματα και να χωρίσει τους εμπλεκόμενους.

Ευτυχώς μετά από περίπου ένα λεπτό τα πνεύματα ηρέμησαν και οι πρωταγωνιστές του επεισοδίου απομακρύνθηκαν. Λυπηρές στιγμές και μάλιστα ανήμερα της 6ης Απριλίου που γιορτάζεται η Ημέρα του Αθλητισμού.

Το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά και μετά την επανέναρξη του ο διαιτητής Χρήστος Μάλφας απέβαλε από το σετ τον Χάρη Σαραντόπουλο (βοηθό προπονητή του ΖΑΟΝ που προκάλεσε με τον πανηγυρισμό του) και έδειξε κόκκινη κάρτα σε Νομικού και Χατζηχαραλάμπους γιατί ανέβηκαν στην εξέδρα.

Η διακοπή επηρέασε τον ΖΑΟΝ καθώς οι Αμαζόνες τελικά νίκησαν 3-2 (15-25, 25-13, 24-26, 25-20, 15-07) και προκρίθηκαν στον τελικό ανόδου στην Volley League, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα ο οποίος με 2-0 νίκες απέκλεισαν τον Απόλλωνα Καλαμάτας.

Δείτε τα επεισόδια στο 02:01:00 του βίντεο του αγώνα: