Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό που… ελπίζει για το πρωτάθλημα

Εύκολη επικράτηση για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός έκανε την δουλειά το απόγευμα της Κυριακής (28/4). Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 4-1 της Λαμίας για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League και επέστρεψαν στις νίκες.

Η δουλειά των ερυθρόλευκων έγινε ουσιαστικά μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο μέρος. Ο Τσικίνιο άνοιξε το σκορ στο 24′, ενώ στο 27′ ο Φραν Ναβάρο διπλασίασε τα τέρματα των Πειραιωτών. Στο 52ο λεπτό ο Ποντένσε πέτυχε και τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους, με τον Τόσιτς να μειώνει στο 64′. Το… κερασάκι έβαλε ο Αλεξανδρόπουλος στο 90+3′.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε rotation, διαχειρίστηκε το υλικό του, ώστε οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού να είναι απολύτως έτοιμοι για την πρώτη μεγάλη μάχη απέναντι στην Άστον Βίλα την Πέμπτη (2/5, 22:00) στο Μπέρμιγχαμ.

Όσον αφορά στη βαθμολογία, ο Ολυμπιακός με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 70 βαθμούς και πέρασε τρίτος πάνω από τον ΠΑΟΚ (παίζει με την ΑΕΚ στις 19:30). Στην 6η θέση η Λαμία με 36 βαθμούς.