Άρης..ζωγραφιά!!

Λεγεται οτι απο τα φιλικα δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα. Όμως ο νέος Άρης του Πάκο Ερερα ζωγραφίζει στις φιλικές αναμετρήσεις στην Ολλανδία αφήνοντας αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Οι παίκτες του Άρη νίκησαν με 0-2 την πανέτοιμη Ντε Χααγκ στο τρίτο και πιο δυνατό φιλικό που έδωσαν στην προετοιμασία τους . Ενδεικτικό είναι πως η Ντε Χααγκ νίκησε πριν λίγες ημέρες εύκολα τον Παναθηναϊκό.

Ο Πάκο Ερερα παρέταξε κάτω από τα δοκάρια τον Κουεστα που στο 35ο λεπτό έκανε σπουδαία επέμβαση. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Δεληζησης, Βελεθ, Βαλεριανος και Τζανακακης. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Μπάσα, Ματιγια και Κολασο ενώ την επιθετική γραμμή αποτελούσαν οι Ντιγκινι , Γκαρσία και Ναζλιδης.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν σκληρό, με τον Άρη να χάνει μάλιστα αρκετές ευκαιρίες. Η ομάδα του Ερερα έδειξε για έναν ακόμη αγώνα πως είναι συμπαγής αμυντικά αλλά και πως ξέρει να παίρνει αυτό που θέλει παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο.

Ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 0-2 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Νικολα Ντιγκινι και ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος με την εκτελεστική δυνοτητα που τους διακρίνει πέτυχαν δύο όμορφα γκολ στο Β ημίχρονο δείχνοντας την ικανότητα τους αλλά και αξιοποιώντας στο έπακρο την ευκαιρία που τους δόθηκε. Βέβαια και στα δύο γκολ φάνηκε το ταλέντο του Γκαρσία που βρήκε τους συμπαίκτες του με μπαλιά ακριβείας.

Μάλιστα πάρα τις πολλές αλλαγές του Ερερα μετά το 60ο λεπτό οι κίτρινοι απειλήθηκαν ελάχιστα αφήνοντας αισιόδοξα μηνύματα εν όψη της συνέχειας.