ΕρασιτέχνηςΜπάσκετ

Ήττα για το μπάσκετ με αμαξίδιο του ΑΡΗ

Άδικη ήττα γνώρισε το μπάσκετ με αμαξίδιο του ΑΡΗ από τον Άτλα με 41-58.

Η ομάδα του ΑΡΗ γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον Άτλα με 39-52, σε έναν αγώνα που ή ομάδα του ΑΡΗ ήταν πολύ ανταγωνιστική μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου που το σκορ ήταν στο 37-37.

Στην συνέχεια η ομάδα του ΑΡΗ κατεβαίνει στην Αθήνα για να αγωνιστεί σε έναν αγώνα “ζωής και θανάτου” ενάντια στο Μαρούσι.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΑΡΗΣ, Χάρης Παπαγεωργίου που στην συνέχεια μίλησε στους παίχτες του ΑΡΗ.

Στο τέλος του αγώνα ο αθλητής της ομάδας Νίκος Τσιντάρης και η προπονήτρια του ΑΡΗ στο μπάσκετ με αμαξίδιο Τζούλη Χατζηζωγίδου, μίλησαν στον Πάνο Τσίκαλα και ανέφεραν πως :

” Ο αγώνας ήταν πολύ ενδιαφέρον και δύσκολος, ο Άτλας είναι από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος με ξένους παίχτες και στρωμένη ομάδα.”

Για την απόδοση του ΑΡΗ: ” Eμείς παθαίνουμε ένα black out στο τρίτο δεκάλεπτο, σε αυτόν τον αγώνα το πάθαμε στο τέταρτο, φάνηκε πολύ έντονα η κούραση της ομάδος.”

Για την συνέχεια : ” Έχουμε έναν πολύ δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με το Μαρούσι που θα κρίνει τον υποβιβασμό ή την συμμετοχή στα μπαράζ αλλά εμείς είμαστε σε πολύ καλό δρόμο.”

Πως εξηγείται το black out της ομάδος: ” Εξηγείται γιατί η ομάδα δεν είχε μάθει να παίζει σε τέτοιο επίπεδο και ρυθμό μετά την αναδιάρθρωση, πάθαμε το πρώτο σοκ στον πρώτο γύρο αλλά τώρα χτίζουμε τις βάσεις για την επόμενη χρονιά.

Ενώ η προπονήτρια του ΑΡΗ, Τζούλη Χατζηζωγίδου που ανέφερε πως ” ήταν ένα πολύ δυνατό ματς παλέψαμε μέχρι το 3ο δεκάλεπτο, λόγω πολλών τραυματισμών των παιχτών που είχαμε φάνηκε η κούραση.

Και κατέληξε πως: ” Έχουμε ένα δύσκολο αγώνα με το Μαρούσι στην Αθήνα που θα τα δώσουμε όλα.”