«Περίπατος» στο Μαρούσι για το Περιστέρι

Εύκολη νίκη για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Το Περιστέρι διέλυσε το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά κερδίζοντας εμφατικά με 103-74 . Η εμφάνιση της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος δεν προμήνυε αυτή την εξέλιξη, ωστόσο η τρίτη περίοδος άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Το σύνολο των Δυτικών Προαστίων κέρδισε με 14-32 επιμέρους σκορ το 3ο δεκάλεπτο, βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες είχε για νίκη η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη.

Με αυτή την νίκη οι “πρίγκηπες” βελτίωσαν το ρεκόρ στο 2-3, ενώ από την αντίπερα όχθη το Μαρούσι υποχώρησε στο 1-4 παραμένοντας στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Για τους νικητές που έφτασαν στην 100άρα για πρώτη φορά την φετινή αγωνιστική περίοδο ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χαντς με 23 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (9/11 σουτ). Ο Μήτρου Λονγκ πρόσθεσε 13π. με 2/4τρ., ενώ ο Κένι Ουίλιαμς έβαλε 12π.

Από την άλλη πλευρά ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν εξαιρετικός θυμίζοντας τον παλιό καλό εαυτό του, μετρώντας 18 πόντους με 5/7 σουτ, με τον Χιλ να σημειώνει 18π. με 4/9τρ.